ابتدا روی آموزش، سرمایه‌گذاری کنیم.

 

 ابتدا روی آموزش، سرمایه‌گذاری کنیم.

 مسأله این نیست که خریدن کتاب و شرکت در کلاس‌ها و سمینارها چقدر برای ما گران تمام می‌شود، مسأله این است که اگر بر روی آموزش و بهبود ظرفیت کسب د‌رآمدمان سرمایه‌گذاری نکنیم چقدر برای ما گران تمام می‌شود. در ضرب‌المثل آورده‌اند:

اگر می‌خواهی نان بخوری، گندم بکار

 اگر می‌خواهی نفس بکشی، درخت بکار

 اگر می‌خواهی زنده بمانی، آموزش ببین و آموزش بده

 

آیا ما هم خسارت نوع نگاه و تشخیص نا‌ صحیح خود را داده‌ایم؟ هر یک از ما نگاه خاص خود را داریم که هفتاد ‌درصد آن را از منابعی آموخته‌ایم که امروزه کاربردی ندارند و البته بر‌اساس همین نگاه تصمیم می‌گیریم و اقدام  می‌کنیم.

اگر ما عینکی داشتیم که دیدی مناسب و دقیق به ما می‌داد و مسیر درست را در تصمیم‌گیری‌ها برای‌مان نمایان می‌کرد، چه تغییری در زندگی امروز ما به وجود می‌آمد؟ درآمد‌مان؟ روابط‌مان؟ آسایش و آرامش‌مان؟ و صد البته آینده‌مان؟

پیر فرزانه‌ای پرسید: کیسه‌ای پر از طلا، و لوحه‌ای گلی که  بر آن کلمات حکیمانه‌ای نوشته‌اند. اگر حق انتخاب یکی از آنها را به شما بدهند، کدام را انتخاب می‌کنید؟در زیر نور لرزان آتشی که از بوته‌های دشت فراهم آمده بود، برقی از کنجکاوی در چهره‌ی آفتاب سوخته‌ی شنوندگان درخشید. همه‌ی شنوندگان با هم گفتند: طلا، طلا

پیر، لبخند زیرکانه‌ای زد. آنگاه دست خود را بلند کرد و به‌دنبال سخن خود گفت: گوش کنید. صدای سگان وحشی را که از دور‌دست می‌آید بشنوید. زوزه و ناله‌ی آنها برای این است که از گرسنگی لاغر شده‌اند. امّا اگر غذای خوب به آنها بدهید، چه می‌کنند؟ با تکبر راه می‌روند و به جان هم می‌افتند، بی‌آنکه به فکر باشند که فردایی هم هست.

فرزندان آدم نیز چنینند. اگر آنها را بین دانش و ثروت مخیّر کنید چه می‌کنند؟ از حکمت و دانش چشم می‌پوشند و پول را تلف می‌کنند. و چون فردا آمد شیون سر‌می‌دهند که پول‌شان تمام شده است.         طلا از آن کسانی است که قواعد تحصیل ثروت را بدانند و آن را مراعات کنند.

توانایی خود را برای کسب درآمد افزایش دهیم. در دنیای واقعی تنها دارایی حقیقی انسان، مغز اوست. این، قدرتمند‌ترین ابزاری است که بر آن تسلط داریم.

 مدتی قبل، از منزل یکی از دوستان دزدی شد. دزدها تلویزیون، دستگاه ضبط و بسیاری از این قبیل را بردند، ولی به کتاب‌هایش دست نزدند. بسیاری از ما چنین دارایی‌هایی داریم که هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را بدزدد. بله! بسیاری از مردم هشتاد درصد پولشان را صرف خرید تلویزیون، مبل و صندلی و اقلامی از این دست می‌کنند و فقط کمتر از بیست درصد برای خرید کتاب و یا آموزش در زمینه‌ی تجارت و سرمایه‌گذاری خرج می‌کنند.

وقتی در بازی خرید ‌و فروش شرکت می‌کنیم، ممکن است در شروع کار سرمایه‌گذاری ضرر هم به دنبال داشته باشیم، ولی سودی که از یادگیری به‌دست می‌آید، بسیار ارزشمند‌تر است. با وارد‌شدن در بازی سرمایه‌گذاری، افراد کتاب‌های بیشتری را خریده و مطالعه می‌کنند، نشریه و روزنامه‌های اقتصادی را با دقّت دنبال می‌کنند. این بازی برای‌شان جالب خواهد شد و کم‌کم قوانین بازی و مهارت لازم را به‌دست می‌آورند. در نهایت از این بازی پیروز بیرون خواهند آمد.

یک فعّال اقتصادی وقتی که در بازی خرید‌ و‌فروش شرکت می‌کند باید همچون ورزشکاران خود را تازه‌نفس نگه‌دارد. توانایی‌های خود را پرورش دهیم، مطالعه کنیم و بر عقل‌و‌دانایی خود بیفزاییم، مهارت‌های خود را افزایش دهیم و به شخصیت خود احترام بگذاریم. کتاب‌های خوب را بخریم، حتی اگر درآن زمان نخوانیم، در زمانی دیگر خواهیم خواند. بارها‌شده کتابی را خریده‌ام و سال‌ها بعد خوانده‌ام. گاهی با خواندن یک کتاب و عمل‌کردن به آموزه‌هایش در سراسر کار و زندگی پیروز خواهیم بود. در سمینارها و تورهای مدیریتی شرکت کنیم. مطالب گفته شده را بشنویم، یاد بگیریم، تمرین و عمل کنیم. افراد زیادی در سمینارها شرکت می‌کنند، می‌شنوند ،یاد می‌گیرند و پس از چند هفته فراموش می‌کنند. یاد‌داشت بر‌داریم، ضبط کنیم تا بتوانیم بارها بخوانیم و بشنویم و تکرار کنیم.

جالب است بدانید من علیرضا شجاعی در یکی از سمینارهایی که شرکت کرده بودم،  عناوین و مطالب اصلی را یادداشت‌برداری ‌کردم و صحبت‌های سخنران را ضبط کرده بودم. پس از چند هفته که مجدّداً مطالب ضبط شده را با آرامش و با دقّت گوش می‌کردم، پنج صفحه یاد‌داشت برداری من به سی و چهار صفحه افزایش یافت.  

بزرگان بازی کسب‌و‌کارجزو شرکت‌کنندگان همیشگی سمینارها هستند.  بیل‌گیتس یک ابر‌ثروتمند، بنیان‌گذار تحوّل در رایانه‌های شخصی و  مدیر عامل شرکت مایکرو سافت در یک سال در۱۷ سمینار شرکت کرده بود. آماده نگه‌داشتن ذهن و ارتقای مهارت‌ها، تفاوتی است که ایجادِ تفاوت می‌کند.

یکی از دوستان می‌گفت شما در شرکت سونی دست روی هر کارگری بگذارید، تقویم آموزشی دست‌کم پنج سال آینده‌اش را می‌داند، چه دوره‌هایی را برای چه‌هدفی خواهد دید. مسیر شغلی تک‌تک کارکنان از قبل مشخص شده است. هر‌یک از افراد وقتی می‌خواهند بازنشسته شوند از چند سال قبل جانشین آنها مشخص شده است، نه تنها یک جانشین بلکه چند جانشین. در این شرکت‌های پیشتاز مدیر عامل هفته‌ای  یک بار تک‌تک ایستگاه‌های تولید را مرور می‌کند و با وضعیت و شرایط‌کاری آنها آشنا می‌شود. با کارکنان ارتباط مستمری دارد و در دوره‌های مختلف خود شخصاً همان کارهای آنها را انجام می‌دهد. یعنی لباس کار می‌پوشد و مانند کارکنان کار می‌کند، حتی رکورد زمانی می‌گیرد که آیا توانسته است همان کارها را در زمان تعیین شده انجام دهد.     

 آیا می‌دانید کشور قطر چگونه به بیست درصد رشد سالیانه رسید؟ با آموزش. قطری‌ها هیچ مشاوره‌ای را بدون آموزش قبول نمی‌کنند،  هیچ قراردادی را بدون آموزش منعقد نمی‌کنند، کارکنان واحد بازرگانی شرکتی که هنوز ساخته نشده است از هم اکنون در حال آموزش هستند.    

هدف من و شما باید تقویت فرهنگ آموزش و یادگیری باشد. کاری که امروزه ثابت شده با ارزش‌ترین و تنها منبع تجدید‌پذیر واقعی در جهان است. تیمی از سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، مطالعه و تحقیق جالبی انجام داده‌اند. در این تحقیق رابطه بین عملکرد افراد و درآمد کلی منابع طبیعی، برای هر کشور شرکت‌کننده مورد بررسی قرار داده شده است.

نتایج نشان داد که رابطه‌ای فوق‌العاده منفی بین پولی که کشورها از منابع طبیعی خود به‌دست می‌آورند و دانش و مهارت‌هایی که جمعیت دبیرستانی‌شان دارند، وجود دارد. دانش‌آموزان کشورهایی که بهره اندکی از منابع طبیعی دارند، نمرات بالایی دارند. در‌حالی که دانش‌آموزان کشورهایی که بیشترین مقدار درآمد حاصل از منابع طبیعی را دارند، نمرات ضعیف و پایینی دارند.

  البته در مورد برخی از کشورها که دارای منابع طبیعی زیادی هستند، دانش آموزان نمرات خوبی کسب کرده‌اند که بخش اعظم آن مربوط است به سیاست‌های برنامه‌ریزی شده و سنجیده در قبال ذخیره‌کردن و سرمایه‌گذاری درآمدهای حاصل از منابع طبیعی بوده است. مسلماً داشتن منابع طبیعی خیلی خوب است. با وجود آنها فرصت‌های شغلی زیادی به وجود می‌آید، امّا در دراز‌مدّت جامعه را ضعیف خواهند کرد، مگر اینکه برای ساختن مدارس و ایجاد فرهنگ یادگیری همیشگی استفاده شود.  

 این بررسی‌ها به ما می‌گوید که اگر واقعاً می‌خواهید بدانید که یک کشور درآینده چگونه عمل خواهد کرد منابع طبیعی آن را به حساب نیاورید، بلکه باید معلّم‌های تاًثیر‌گذارش، والدین آگاه و دانش‌آموزان متعهّدش را مد نظر قرار دهید.  جامعه‌هایی که به منابع طبیعی خود بیش از حد وابسته شده‌اند مستعد پرورش والدین و جوانانی هستند که بخشی از غرایز، عادات و محرّک‌های‌شان را برای یادگیری، انجام‌دادن تکالیف و تقویت مهارت‌های‌شان از دست داده‌اند. در مقایسه، در کشورهایی با منابع طبیعی اندک، عموم مردم فهمیده‌اند که کشور باید با دانش و مهارت مردمش به پیش رود و این موضوع به کیفیت تحصیلات و سیستم آموزشی مرتبط است.

 امروزه دانش و مهارت تبدیل به پول رایج جهانی شده است. امّا هیچ بانک مرکزی که این پول را چاپ کند وجود ندارد. هر‌کس مجبور است که خود تصمیم بگیرد چقدر پول چاپ خواهد کرد. به‌خاطر داشته باشیم چیزی که ما را همواره به سمت جلو می‌راند و باعث پیشرفت ما می‌شود، چیزی است که خودمان آن را ساخته‌ایم.         

تلاش و کسب مهارت باعث تفاوت می شود.

بعضی مطالب را با خواندن یاد می گیریم، شاید مجبور باشیم چند سال درس بخوانیم. بعضی مهارت ها کاربردی و عملی است و برای یادگیری باید کسی به عنوان مربی به ما یاد بدهد، ما باید برای تمرین وقت به آنها اختصاص دهیم.  

همراه با آموزش دیدن، آنقدر زندگی انسان رشد می کند و یک احساس خوب همیشگی دارد که قابل توصیف نیست. خدایا شکرت زندگی من فوق العاده شده است. من از یادگیری و یاد دادن لذت می برم. تاثیر مثبتی که انسان می تواند بر روی زندگی دیگران داشته باشد ارزشش از پول خیلی بیشتر است.

من براحتی برای کتاب، سمینار، دوره های آموزشی مرتبط با بهبود عملکرد فردی پول خرج می کنم، مطمئن باشید هر کسی اینطوری زندگی کند، در نهایت موفق می شود. هر کسب بین آموزش و یک انتخاب دیگر آموزش را انتخاب کند، از زندگی اش بیشتر لذت می برد.

با داشتن احساس خوب همیشگی، زیبا تر و دوست داشتنی تر بنظر خواهید رسید. وقتی شما سینما یا باشگاه ورزشی می روید برای چند ساعت فقط خودتان حس خوبی خواهید داشت. ولی با یادگیری و داشتن احساس خوب همیشگی همسر و فرزندان کیف می کنند و حس خوبی خواهند داشت.

هدفگذاری باقیمانده روزهای زندگی ام و رسالت من علیرضا شجاعی یادگیری و یاددادن است.     

نوشته های مرتبط: 

دوره آموزشی پرورش هوش مالی    

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *