با قوانین ثروتمندان بازی کنیم

آدرس نوشته در سایت: سیستم سازی کسب و کار / بهبود عملکرد فردی / ارتباط موثر با پول

با قوانین ثروتمندان بازی کنیم،  در ابتدا یاد بگیریم در دنیای ثروتمندان چه واژه‌هایی وجود دارد.

ظرفیت درآمد: حداکثر درآمد تحقق یافته

سقف درآمد: پتانسیل ایجاد درآمد

یک ذهن ثروتمند همیشه به این فکر است که هم ظرفیت درآمدی‌اش را بالا ببرد و هم سقف آن را

افزایش ظرفیت درآمد

نمونه ۱ :  

دارایی ما یک زمین ورزش تنیس است.

 آن را به‌صورت ساعتی برای تمرین به ورزشکاران اجاره بدهیم، چه ظرفیت درآمدی داریم.  اگر در همان زمین ورزشی، مسابقات ملی یا  بین‌المللی برگزار کنیم، چه سقف درآمدی خواهیم داشت. 

نمونه ۲ :  

دارایی ما یک فضای سبز  پارک است.

 آن را برای استفاده‌ی عمومی در اختیار مردم قرار دهیم و غرفه‌هایی را برای فروش تنقلات و نوشیدنی و فست‌فود در نظر بگیریم چه ظرفیت درآمدی داریم. اگر فضای پارک را به افراد و شرکت‌های مختلف برای فراهم نمودن فضایی برای فروش مواد غذایی، شهر‌بازی،  باغ‌پرندگان، طراحی فضاهای سبز و گل‌کاری‌های تابلو فرشی و دریافت ورودیه برای بازدیدکنندگان در نظر بگیریم چه ظرفیت درآمدی خواهیم داشت.   

افزایش سقف درآمد

آقای رابرت کیوساکی نویسنده‌ی کتاب بابای پولدار، بابای فقیر معتقد است که برای ثروتمند‌شدن نیاز هست که افراد از چرخه‌ی دورانی زندگی خارج شوند و چهار راه کسب درآمد یا ربع‌های نقدینگی‌شان را تغییر دهند و از ربع کارمندان و خویش فرمایان به ربع صاحبان شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران وارد بشوند.

غلامعلی سلیمانی

 یکی از مطالبی که باید یاد بگیریم، طی‌کردن چرخه‌ی ربع‌های نقدینگی و کسب درآمد است. مهم نیست در چه شغلی و در چه جایگاهی هستیم، مهم آن است که به چه جایی می‌خواهیم برسیم. باید تفکرات خود را عوض کنیم و مهارت‌های خود را بالا ببریم. با یک چرخ درآمد فعّال به‌تنهایی نمی‌توان خودرو را در مسافرت کسب ثروت به‌راحتی به جلو راند، ولی با چهار چرخ درآمد فعّال، صرفه‌جویی، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری می‌توان به‌سرعت به سمت مقصد حرکت کرد، و از مسافرت لذت برد.   

برای نمونه در اینجا نحوه‌ی تغییر ربع‌های نقدینگی چند شغل بیان شده است. به‌عبارتی ما می‌توانیم در یک زمان در چند ربع نقدینگی وجود داشته باشیم.

نمونه ۱:

کارمند: معلّم حقوق‌بگیر آموزش و پرورش

خویش‌فرما: تدریس خصوصی

سرمایه‌گذار: سرمایه‌گذاری برای تاسیس آموزشگاه یا خرید سهام موسسات آموزشی

صاحب کسب‌و‌کار: تاسیس و مدیریت آموزشگاه یا مدرسه‌ی غیرانتفاعی

نمونه  ۲:

کارمند: فروشنده‌ی مغازه

خویش‌فرما: دست‌فروشی ، فروشندگی مستقل

سرمایه‌گذار: سرمایه‌گذاری برای تاسیس فروشگاه با دیگران   

صاحب کسب‌و‌کار: تاسیس و مدیریت فروشگاه

صاحب امتیاز فیس بوک

 باید این سوال را از خود بپرسیم: من در کجای این ربع‌های نقدینگی قرار دارم و به کجا می‌خواهم بروم؟

اگر می‌خواهیم ثروتمند شویم باید با قوانین ثروتمندان بازی کنیم، چرا که ثروتمندان هستند که قوانین را می‌نویسند، تغییر و اصلاح می‌کنند. برای نمونه قوانین مالیاتی همیشه به ضرر کارمندان و خویش‌فرمایان است. وقتی ما کارمند هستیم ابتدا باید بوسیله‌ی مالیات سهم دولت را بدهیم و بعد سهم خود را بر‌داریم. یک کارمند وقتی آخر‌ماه فیش حقوقی را می‌گیرد، اوّلین خط مخارج‌اش مالیات می‌باشد، ولی اگر صاحب کسب‌و‌کار باشیم مالیات آخرین خط مخارج ماست. وقتی ما به‌عنوان یک کارمند افزایش حقوق داشته باشیم و درآمد‌مان افزایش یابد، دولت درآمد‌ش افزایش یافته است. وقتی حقوق کارمندان و درآمد خویش فرمایان افزایش می‌یابد، مالیات بر درآمد آنها نیز افزایش می‌یابد. ولی برای ثروتمندان صاحب کسب‌و‌کار و سرمایه‌گذاران به‌تناسب افزایش درآمد‌شان مالیات خیلی تغییر نخواهد کرد.

 برای درک بهتر قوانین بازی، مشخّصه‌های ربع‌های کسب درآمد کارمند و خویش‌فرما  با ربع‌های کسب درآمد صاحب کسب‌وکار و سرمایه‌گذار با هم مقایسه شده است.  

کارمند و خویش‌فرما: انسان کار می‌کند و درآمد ایجاد می‌کند، امنیّت، تحصیلات رسمی، آنها برای صاحب‌کار یا کارفرما کار می‌کنند، برای پول کار می‌کنند، درآمد محدود، درآمد فعّال، محافظه‌کار، انفرادی کار کردن، آموزش‌های تخصّصی، یک روزی از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند.

صاحب کسب‌و‌کار و سرمایه‌گذار: دیگران و پول برای‌شان کار می‌کنند و درآمد ایجاد می‌کنند. آزادی، تحصیلات بازاری، درآمد نامحدود، درآمد غیر فعّال، ریسک‌پذیر، گروهی کار می‌کنند، آموزش‌های عمومی، روز فارغ‌التحصیلی وجود ندارد و همیشه درحال یادگیری تحصیل و کسب تجربه  هستند.

نوشته های مرتبط: 

 کارشناس جذب موفقیت شوید.

چهار راه کسب درآمد 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *