نظم و نظام در سیستم سازی کسب و کار

نظم و نظام در سیستم سازی کسب و کار

رشد و توسعه کسب و کار بدون نظم امکان ندارد .

خلقت و آفرینش نظم دارند ، ما همیشه می گوییم نظام آفرینش، آفرینش بدون نظم امکان ندارد ، نظم آفرینش ، نظم بدون خطاست . مسئله این است که ما به نظم چگونه و از چه زاویه ای نگاه می کنیم ؟

بدلیل بحران مفاهیمی که در حال حاضر وجود دارد پیشنهاد می کنم همیشه به فرهنگ فارسی به فارسی رجوع کنید و ریشه لغت و مشتقات آن را درآورید. این کار در دستیابی به اصل مفاهیم کمک می کند .

 در فرهنگ لغت:

نظم = ترتیب دادن ، چیدن ، مروارید را نخ کشیدن ، کلام موزون .

مشتقات نظم = نظام (نظم داده شده) ، منظم ، تنظیم ، ناظم (کسی که نظم می دهد )

یک پرسش: این کلمات در ذهن شنونده حرکت را تداعی می کند یا سکون را ؟

نظم ایستا: مدیران علاقمند نظم ایستا هستند.  

نظم بدون حرکت مانع رشد است .

والدین اگر نظم را ایستا ببینند ، دائم در حال گفتن این جملات خواهند بود : ندو ، منظم بشین سرجات، بهم نریز، اینقدر وول نخور ، هر چیزی را ثابت بذار سر جاش ، این ویترین اسباب بازی های توست بهم نریزش .

نظم از نظر این والدین  همگی نظم ایستا هستند و مانع رشد هستند . در نتیجه کودک طغیان می کند .

تمام کسانی که ذهنشان به نظم بازدارنده عادت دارد ، اصلاً منظم نیستند ، همیشه دنبال چیزی می گردند ، چون نظم را در پنهان کردن دیده اند ، خلوت کردن نظم نیست . جمع کردن وسایل در جایی و بستن در به روی آنها نظم نیست . اگر با ذهن منفعل نگاه کنیم ، نظم تداعی توقف و ایستایی است .

 تمام کسانی که نظم ایستا دارند ، ذهن آشفته دارند و حالشان خوب نیست ، خسته اند ، حتی یک صفحه کتاب نمی توانند بخوانند چون ذهن شان پر است .

تصویر نتایج عدم شناخت فرهنگ مشتری

نظم در حرکت: کارآفرینان علاقمند نظم در حرکت هستند.   

اگر به مفاهیم نظم در فرهنگ لغات توجه کنیم، هر معنی که از نظم داریم در حرکت است .

ذهن فعال نظم در حرکت را می خواهد . اگر با ذهن فعال به نظم نگاه کنیم ، تداعی حرکت است و  چون ایستایی در زندگی معنا ندارد ؛ چه بخواهیم و چه نخواهیم مجبور به حرکت هستیم . اگر این حرکت رو به بالا و آگاهانه و به جهت مثبت باشد ؛ خوب است . در غیر اینصورت دور خودمان می چرخیم و دچار آشفتگی و بی نظمی می شویم .

وقتی صحبت از حرکت و جابجایی می شود واژه دیگری در ذهن میآید و آن “وقت و زمان”  است . نمی توان به حرکت فکر کرد ولی به زمان فکر نکرد چون حرکت در واحد زمان اتفاق می افتد . وقت یک پدیده مادی است ، قابل اندازه گیری و تقسیم است : ثاتیه ، دقیقه ، ساعت و روز . زمان کیفیت وقت است ، قابل اندازه گیری نیست .

در سیستم سازی کسب و کار، رشد یک حرکت منظم است و زمان در آن مطرح است مثل مراحل رشد . وقتی بحث حرکت و زمان پیش می آید ، واژه دیگری به میان می آید و آن برنامه ریزی است . برنامه یعنی چه عملی در چه زمانی . بدون برنامه حرکت دچار آشفتگی می شود . اگر ندانیم چه حرکتی ، در چه زمانی باید انجام شود ، ذهن دچار آشفتگی می شود و بی نظمی ذهنی ایجاد می شود به دلیل عدم داشتن برنامه .

برنامه ریزی وقت و زمان را مدیریت و تنظیم می کند . برنامه یعنی چه کاری در چه زمانی انجام پذیرد ؛ از الآن تا آخر عمر . از لحظه اکنون تا آخر عمر هر چقدر بیشتر بدانیم که چه کاری را در چه زمانی باید انجام دهیم ، ریتم زندگی مان طبیعی تر و روان تر خواهد بود و تنش و سایش در زندگی مان کمتر خواهد بود . معنی برنامه این نیست که دقیقاً آن چیزی که ما رسم کردیم اتفاق خواهد افتاد ، بلکه مفهومش اینست که ما در هر زمانی می دانیم حدوداً چه کاری را باید انجام دهیم .

 وقتی برنامه داشته باشیم ذهن مان منظم می شود . کیفیت تفکر عوض می شود ، قدرت پردازش ذهن بالا می رود ، تولید فکر پیدا می شود ، نظم ذهنی صورت می گیرد و در نتیجه نظم رفتار صورت می گیرد . وقتی که ذهن منظم شد ، رفتار بیرونی هم منظم می شود .

نتایج بی نظمی های سیستمی  

سلول های سرطانی

بی نظمی های سیستمی همانند سلول های سرطانی هستند، ویروس های سرطانی ماموریت شان این است که تمام بدن را هر چه سریعتر بگیرند. اما نکته اینجاست که پیروزی آنها مساوی با مرگ آنهاست . چون کل سیستم دچار مرگ می شود.

 

دوست خوبم، در دوره مربیگری کسب و کار یا بیزینس کوچینگ که به دو صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می گردد، ما بطور کامل به نحوه طراحی و پیاده سازی ساختار سازمانی، شرح وظایف، روش های انجام فعالیت های کسب و کار (فرآیندها، روش های اجرایی، دستورالعمل های کاری) در جهت بهبود عملکرد و افزایش ظرفیت کسب درآمد سازمانی می پردازیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر از محتوای دوره و نحوه برگزاری، بر روی نوشته زیر با عنوان مربیگری کسب و کار کلیک نمایید.     

نوشته های مرتبط:

دوره مربیگری کسب و کار(بیزینس کوچینگ)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *