سیستم مدیریت کیفیت – الزامات

الزامات سیستم مدیریت کیفیت  ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵

سیستم مدیریت کیفیت – الزامات

۱ – دامنه کاربرد

این استاندارد بین المللی الزامات را برای یک سیستم مدیریت کیفیت مشخص می کند، وقتی یک سازمان:

الف – نیاز دارد تا توانایی خود را برای ارائه یکنواخت محصولات و خدمات که الزامات مشتری و الزامات قانونی و مقرراتی قابل کاربرد را برآورده می کند، نشان دهد، و

ب – قصد دارد تا رضایت مشتری را از طریق به کارگیری اثربخش سیستم شامل فرآیندهایی برای بهبود سیستم و اطمینان از انطباق با الزامات مشتری و الزامات قانونی و مقرراتی قابل کاربرد افزایش دهد.

تمام الزامات این استاندارد بین المللی، عمومی اند و قصد بر آن بوده تا برای هر سازمانی، صرفه نظر از نوع یا اندازه، یا محصولات و خدماتی که ارائه می کند، کاربرد داشته باشد.

نکته ۱: در این استاندارد بین المللی، عبارتهای ” محصول”  و “خدمات”  فقط برای محصولات و خدماتی که برای مشتری در نظر گرفته شده یا توسط مشتری الزام شده است، کاربرد دارد.

نکته ۲: الزامات قانونی و مقرراتی را می توان به عنوان الزامات حقوقی بیان کرد.   

۲ – مراجع استاندارد

مدارک زیر، در مجموع یا هر یک، مراجعی هستند که در این مدرک به آنها اشاره شده و برای استفاده از این استاندارد ضروری است. برای مراجع همراه با تاریخ، فقط ویرایش اشاره شده کاربرد دارد. اما برای مراجع بدون تاریخ، آخرین ویرایش مدرک اشاره شده (شامل هرگونه تغییرات) کاربرد دارد.

ISO9000:2015  سیستم های مدیریت کیفیت- اصول بنیادی و واژگان   

۳ – عبارات و تعاریف

برای اهداف این مدرک، عبارت و تعاریف بیان شده در  ISO9000:2015   کاربرد دارد.

دوست خوبم، در دوره مربیگری کسب و کار یا بیزینس کوچینگ که به دو صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می گردد، ما بطور کامل به نحوه طراحی و پیاده سازی ساختار سازمانی، شرح وظایف، روش های انجام فعالیت های کسب و کار (فرآیندها، روش های اجرایی، دستورالعمل های کاری) در جهت بهبود عملکرد و افزایش ظرفیت کسب درآمد سازمانی می پردازیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر از محتوای دوره و نحوه برگزاری، بر روی نوشته زیر با عنوان مربیگری کسب و کار کلیک نمایید.   

نوشته های مرتبط: 

دوره مربیگری کسب و کار(بیزینس کوچینگ) 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *