بیاییم تبر خود را تیز کنیم.

سیستم سازی کسب و کار یعنی : بیاییم  تبر خود را تیز کنیم.

پیرامون خود را بنگرید ، می بینید چقدر زیادند کسانی که علیرغم کار زیاد ، راه بجایی نمی برند . این افراد ساعتهای طولانی کار می کنند . به طوری که گاهی تحت فشارهای روحی شدیدی هم قرار می گیرند . لیکن معمولا آنها کار زیاد را با کار درست اشتباه می گیرند . بعضی کارها مشغولیات و گرفتاری های کاذبی است که جزء سختکوشی نتیجه ای ندارد .

بیاییم تبر خود را تیز کنیم.

شخصی مشغول قطع کردن درختان بود . چوب بر ماهری او را می بیند و به وی یادآوری می کند که اگر تبرت را تیز کنی ، کارت خیلی راحت تر و زودتر انجام می شود . وی خسته جواب می دهد : وقت ندارم ، مگر نمی بینی که فعلا سخت مشغول کار و قطع کردن درختان هستم .

آبراهام لینکلن شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا گفته است : اگر ۹ ساعت برای قطع درختی وقت داشتم ۶ ساعت آن را صرف تیز کردن تبر خود می کردم . 

تصویر بیاییم تبر خود را تیز کنیم

شخصی با دوچرخه ای  در دست ،  می دوید . به وی یادآوری می شود  اگر سوار دوچرخه شوی زودتر به مقصد می رسی ، وی خسته و شتابان جواب می دهد : وقت ندارم .

سیستم چیست.

این استدلال تقریبا اکثر مردم است . آنان علیرغم اینکه می دانند راههای بهتر و آسانتری را می توانند برای انجام کارها و حل مشکلات بیابند ، باز هم حاضر نیستند این راهها را بجویند و بیابند . حاضر نیستند با ده دقیقه وقت برای یافتن این راهها ساعتها در وقتشان صرفه جویی کنند . 

به عنوان یک تجربه عملی خودتان این کار را انجام دهید . بر روی هر ورق کوچک کاغذی یک شماره را به ترتیب زیر در دو گروه یادداشت کنید .

          گروه اول : شماره های ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ ، ۵ ، ۶ ، ۸ ، ۹ ، ۱۰   

          گروه دوم : شماره های ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ ، ۶ ، ۷ ،  ۸ ، ۹ ، ۱۰

تکه های کاغذ را مچاله کنید و هر گروه را در یک لیوان بریزید . دو لیوان را به دو نفر بدهید . حال مسابقه ای را برگزار کنید . شما عددی  را بخوانید و آنها عدد خوانده شده را پیدا کنند . دو نفر دیگر زمان انجام فعالیتها را یادداشت کنند تا بتوانید نفر سریعتر و برنده مسابقه را مشخص کنید .

شماره ۳ را می خوانید ، یکی از آنها در ابتدا  تکه های کاغذ مچاله شده را برمی دارد و پس از باز کردن و خواندن شماره ها ، کاغذ ها را بطور مرتب می چیند . و شماره ۳  را پیدا کرده و به شما نشان می دهد . نفر دوم یکی یکی کاغذهای مچاله شده را از داخل لیوان بر می دارد ، باز می کند شماره را می خواند و مجددا مچاله کرده و داخل لیوان می اندازد تا اینکه شماره ۳ را پیدا کند و به شما نشان دهد .

شماره ۵ را می خوانید ، نفر اول بسرعت شماره ۵ را پیدا کرده و نشان می دهد و نفر دوم با سختگوشی یکی یکی کاغذ های مچاله شده را باز کرده و شماره را خوانده و مجددا مچاله کرده و داخل لیوان قرار می دهد تا در نهایت بفهمد که شماره ۵ را ندارد .

شماره ۷ را می خوانید، نفر اول بسرعت می فهمد که شماره ۷ را ندارد، ولی نفر دوم می بایست یکی یکی کاغذهای مچاله شده را بررسی کند تا بفهمد شماره ۷ را دارد یا ندارد . به نظر شما کدامیک برنده مسابقه خواهند شد .

عکس بیابییم تبر خود را تیز کنیم

بیاییم تبر خود را تیز کنیم. وقتیکه فعالیتها و توانایی ها را مرتب و منظم و برنامه ریزی نکرده باشیم ، حتی نمی دانیم چه توانایی های داریم  یا نداریم . پیش از هرکار و مهمتر از هر کاری ، باید به برنامه ریزی برای زندگی پرداخت ، بی برنامه بودن یعنی دیگرانند که انسان را اداره می کنند . در زندگی زمانهایی را که باید بنشینیم و با برنامه ریزی تبر زندگیمان را تیز کنیم .

مهمان عزیز از اینکه وقت اختصاص دادید و تا به انتهای نوشته را مطالعه کردید سپاسگزارم.

شما به دو روش می توانید با ما همراه و همسفر باشید، به این ترتیب به ما اجازه می دهید زمان برگزاری جلسات حضوری را اطلاع رسانی کنیم.

۱ – از طریق تکمیل اطلاعات قسمت عضویت سایت (اطلاعات عضویت فقط نام و نام خانوادگی ( یک نام کاربری به انتخاب خودتان) و آدرس ایمیل می باشد. لینک عضویت سایت  

۲ – عضویت در کانال آموزش سیستم سازی کسب و کار، از طریق جستجوی آدرس زیر در محیط تلگرام

@shojaeiyeganeh       یا کلیک بر روی لوگوی تلگرام در منوبار تماس با ما 

  با عضویت در کانال می توانید بوسیله گوشی تلفن همراه علاوه بر مطالب کانال، از طریق لینک مطالب سایت را نیز پیگیری نمایید. سایت این قابلیت را دارد که از طریق گوشی تلفن همراه در دسترس علاقمندان می باشد.