سیستم کسب و کار ثروت‌آفرین

 لستر تارو  یکی از برجسته ترین کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی، استاد دانشگاه و نویسنده کتاب ثروت آفرینان می‌گوید: هارمونی ثروت‌آفرین و عامل ثبات آن است.

سیستم کسب و کار ثروت آفرین یعنی نظم در کسب‌و‌کار، نظمی که باعث ایجاد ثروت و حفظ آن می‌شود. ثروت از ایجاد سیستم به‌وجود می‌آید و سیستم خود نمایشی از نظم است. بدون نظم نمی‌توان سیستمی را ایجاد کرد.

 ویژگی های سیستم کسب و کار ثروت‌آفرین

۱–  از فرصت ایجاد شده‌ی سود‌آور بتوان روند ساخت که تکرار پذیر باشد، هر مقدار تکرار پذیری بیشتر باشد، سود آوری بیشتری خواهد داشت.

باید بتوانیم فرآیند یا فرآیندهایی، که در زندگی ما ایجاد سود می‌کنند را شناسایی کنیم، فرآیندی که دارای ارزش‌افزوده است. بهترین پولی که تا به حال به دست آورده‌ایم از کجا بوده، فرآیند آن را بشناسیم و تقویت کنیم.

مهمترین فرآیندی که در زندگی ما ایجاد سود می‌کند، چیست‌؟ مهمترین فرآیندی که باعث می‌شود قابلیت تولید پول ما افزایش یابد چیست؟ برای مثال: فرآیند ایجاد روابط، ایجاد رابطه باعث افزایش اعتبار ما می‌شود. افزایش اعتبار، نتیجه‌اش افزایش قابلیت تولید پول است.

کمی فکر کنیم، تا به‌حال چه فرصت‌های طلایی برای ایجاد ارتباط با افراد مختلف داشته‌ایم، ولی به‌علت خجالت، غرور و سایر علت‌ها آن فرصت را از دست داده‌ایم.

در شناسایی کارهایی که می‌تواند برای ما کسب درآمد کند به دو نکته توجه داشته باشیم. اوّل به چه کاری علاقه داریم و در آن مهارت داریم و دوّم به چه کاری نیاز داریم. هشتاد درصد وقت‌مان را روی کارهایی که علاقه و مهارت داریم اختصاص دهیم و بیست درصد هم روی کارهایی که مهارت نداریم ولی نیاز داریم و باید یاد بگیریم. به‌عبارتی از محدوده‌ی راحتی شغلی بیرون برویم. در کسب‌و‌کار خودمان مهارت‌هایمان را افزایش دهیم، نه درکسب‌و‌کار دیگران، به فکر کسب‌و‌کار دیگران نباشیم. اگر من فوتبالیست بودم، اگر من فروشنده بودم، اگر من مدیر عامل بودم و هزاران اگر دیگر

۲–  تکثیر شود.

سیستمی ثروت‌آفرین است که بتواند تکثیر شود. تکثیر‌پذیری باعث می‌شود ظرفیت کسب درآمد آن شغل یا ایده افزایش یابد. تکثر فرآیند، قابلیت تولید پول ما را افزایش می‌دهد. به‌عبارتی محصول یا خدمات ما در‌دسترس تعداد بیشتری از انسان‌ها قرار دارد.

برای استفاده و دریافت برخی از خدمات و محصولات حتماً باید به شخص یا  آدرس مشخصی مراجعه کنیم. این خاصیت فرآیندی است که تکثیر پذیر نیست. قابلیت تولید پول محدود است. استفاده از مهارت یک دندانپزشک مشخص، یک آرایشگر، یک غذای مخصوص در یک رستوران مخصوص، در رستوران نیکو صفت واقع در میدان انقلاب تهران پایتخت ایران، آش رشته  را خوشمزه و خوب درست می‌کنند و روزی بالغ‌بر چند میلیون از فروش آش درآمد دارند، ولی برای خوردن آن آش ما حتماً باید به میدان انقلاب مراجعه کنیم. یک‌بار که به آنجا مراجعه کرده بودم در مسیر راه پله‌ی ورودی رستوران نوشته شده بود “آش رشته نیکو‌صفت شعبه دیگری ندارد”  فرآیندی است که تکثیر نشده است، قابلیت تولید پول محدود است. سیستمی ثروت‌آفرین است که  بدون حضور صاحب کسب‌و‌کار هم کار می‌کند. تی‌هارواکر می‌گوید‌: وقتی چیزی دارید که جواب می‌دهد، روی تکثیر آن تمرکز کنید.

 

نتایج سیستم کسب و کار ثروت آفرین

۱–  آزادی زمان

۲–  آزادی مالی

۳–  آزادی فکر

۴– رسیدگی به علاقه‌های درونی

با کسب این نتایج جهش‌های خیره‌کننده در کسب‌و‌کار اتفاق می‌افتد. اگر علایق درونی ما در راستای کسب‌و‌کارمان باشد، آن کسب‌و‌کار رشد می‌کند. آنهایی که در کسب‌و‌کارشان جهش‌های خیره‌کننده داشته‌اند، آنهایی بودند که کارشان را دوست داشتند و از کار‌کردن خسته نمی‌شدند. بلکه از کارشان لذت می‌بردند و انرژی می‌گرفتند.

با طرح یک سؤال از خود میزان علاقه به شغل‌مان را بررسی کنیم. اگر وضعیت مالی ما خوب شود آیا به سرکار فعلی خودمان می‌رویم؟ اگر پاسخ ما منفی بود یعنی به سرکار خودمان نمی‌رویم، پیشنهاد می‌کنم شغل‌مان را عوض کنیم چرا که به کارمان علاقه‌ای نداریم. ثروتمندان به‌دنبال علایق شغلی هستند. جویندگان ثروت، فقرا و اقشار متوسط، همه به‌دنبال پول هستند. هر وقت هدف از کار پول باشد و فقط پول، مسیر ثروتمند شدن را اشتباه می‌رویم.

نوشته های مرتبط:

کارشناس سیستم سازی کسب و کار شوید. 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *