سخت کارکردن یا هوشمندانه کار‌کردن

سخت کارکردن یا هوشمندانه کار‌کردن

یکی از نگرش هایی که باید تغییر کند افزایش قابلیت تولید پول است، نه خود پول. پول مهم است، ولی مهم‌تر از پول، قابلیت تولید پول است.

هنگامی که صحبت از پول می‌شود، تنها مهارتی که به ذهن افراد خطور می‌کند، سخت کار‌کردن است. ولی کار‌سخت و کار بیشتر، به تنهایی برای پولدار شدن کافی نیست. دنیا پر‌است از آدم‌هایی که سال‌ها سخت کار کرده‌اند؛ مانند کارگران معدن و رانندگان تاکسی، ولی آنها پولدار نشده‌اند. به‌جای تمرکز فکری بر سخت‌‌کار‌کردن به هوشمندانه کار‌کردن فکرکنیم.
هوشمندانه کارکردن به چه معنی است؟ سخت کار‌کردن بیشتر بر جنبۀ فیزیکی کار تمرکز دارد، ولی هوشمندانه کار‌کردن بر جنبۀ ذهنی کار تمرکز دارد. یک سؤال مطرح است: سخت کار کنیم یا هوشمندانه کار کنیم؟ در پاسخ باید گفت: سخت هوشمندانه کار کنیم.


این سؤال را از خود بپرسیم: چه کار می‌توانم بکنم که تا آخر عمرم نیازی به کار‌کردن نداشته باشم؟ ذهن ما جواب‌ها و راه‌حل‌های خاص خودش را به بیرون می‌پراند.
چه کاری مهمتر و منطقی‌تر از فکر و باور است؟ کسانی که در زندگی زیاد کار می‌کنند و راه به‌جایی نمی‌برند، زیادند. این افراد گاه دچار فشارهای روحی‌اند و احساس خستگی و درماندگی می‌کنند. آنها کار زیاد را با کار درست اشتباه می‌گیرند. وقت ندارند، بنشینند و فقط فکر کنند. ما چقدر در برنامۀ زندگی‌مان برای فکر و اندیشه وقت‌و‌سرمایه اختصاص داده‌ایم. اگر مشغلۀ‌کاری زیادی داریم، برنامه‌ریزی کنیم که در زمان‌های مناسب به خودمان زمان سکوت دهیم، حتماً برای خودمان خلأ ایجاد کنیم تا بتوانیم با آرامش فکر کنیم. در زمان تعطیلات تلفن همراه خود را خاموش کنیم، به‌ویژه در تعطیلات سال نو، عادت کنیم مکتوب فکر کنیم. بنویسیم که امسال برای افزایش ظرفیت درآمد خود چه کارهایی باید انجام دهیم؛ سال گذشته چه کارهایی می‌خواستیم انجام دهیم که انجام نداده‌ایم.


تقویت فکر و باور و هوشمندانه کار‌کردن، همانند تقویت سهم تحقیقات در واحدهای صنعتی است. به‌طور نمونه، از نظر آماری بودجه و سهم تحقیقات از درآمد نا‌خالص ملّی در کشورهای پیشرفتۀ صنعتی نزدیک به چهار‌درصد است، در‌صورتی‌که در کشورهای عقب‌افتاده خیلی کمتر از یک‌درصد، از نظر نیروی محقّق در کشورهای صنعتی نزدیک به ۵۰۰۰ محقّق در هر یک میلیون نفر وجود دارد، ولی در کشورهای عقب افتاده کمتر از ۱۰۰ محقّق در هر یک میلیون نفر وجود دارد.
فکر‌و‌باور، یک کار است. کار فقط جابه‌جایی یک سنگ، رنگ‌کردن دیوار یا خریدن کالا نیست. جابه‌جایی اطلاعات، تجربیات، شناخت‌و یادگیری، کار است. این شناخت و یادگیری و تغییر نگرش، خود تولید‌کننده‌ی انرژی است. چرا که آن‌کس که دست به‌عمل می زند، در ابتدا نسبت به آن شناخت و باور پیدا کرده و تغییر نگرش باعث تغییر رفتار می‌شود.
مطالعه‌ی کتابی آموزنده و یا پای صحبت کسی با باورهای مثبت نشستن، از مهمترین و بزرگترین کارهاست . به‌گوشه‌ای خزیدن و پای صحبت نا‌اهلی نشستن و یکسره سیاهی و زشتی دیدن و شنیدن، بزرگترین و در عین‌حال خطر‌ناکترین و مهلک‌ترین کار است.


بیشتر حوادث‌کاری که صدمات جسمی و روانی، و ضرّرهای مالی به‌دنبال داشته است به‌دلیل فقط سخت‌کار کردن اتفاق افتاده است، نه سخت هوشمندانه کار‌کردن! آن جوان کارگر و عابر پیاده که صبح زود از خواب برخاسته و به سرعت در‌حال رفتن به محل کارش بود و بدون توجه به‌سرعت بالای ماشین‌ها از عرض خیابان می‌گذشت، و با ضربۀ سپر جلوی ماشین به هوا پرتاب شد، یا آن راننده‌ی ماشین کمپرسی که بدون توجه به سیم‌های برق فشار قوی هوایی در‌حال خالی‌کردن بار، دچار برق گرفتگی و سوختگی شد، هر دو سخت در حال تلاش و کار‌کردن بودند.
هر اتفاقی که برای ما می‌افتد خوشایند یا نا‌خوشایند، هر شرایطی در زندگی، ایدۀ خوب یا بد، همۀ نتیجه و واکنش رفتار و کردار خود ماست و این اعمال و رفتار باز تماماً حاصل باور و فکر خود ماست. آری، اگر در‌گلزاریم و یا در‌خارزار، بدانیم که آن را خودمان با باورمان آفریده‌ایم. در تمام زندگی، نتیجه و ثمره‌ی کشته‌ی خود یعنی باور خود را برداشت خواهیم کرد. پس چه بهتر آنکه در مزرعۀ اندیشه‌مان جز بذرهای خوبی، مهر، عفو، صمیمیّت، صفا، استواری، آرامش و پاکدلی نپاشیم؛ زیرا گشتزار اندیشه مانند زمین باروری است که در آن هر بذری چه خوب و چه بد به‌عمل می‌آید. هر فکر، بذر خوب یا بدی است که در زمین اندیشه و ضمیر ناخودآگاه شخص جای می‌گیرد و می‌روید. به‌همین علّت است که باید هوای فکرها را خیلی داشت تا بتوان خرمنی دلاویز از بذرهای تفکر برگرفت و شرایط دلخواه و مناسب را ایجاد نمود.

نوشته های مرتبط: 

دوره آموزشی پرورش هوش مالی 

 

با کلیک بر روی نوشته زیر به جمع اعضای بزرگوار سایت بپیوندید.

عضویت در سایت آموزش سیستم سازی کسب و کار

عضو محترم، خوش آمدید. برنامه زمانبندی دوره های حضوری و نشست های پرسش و پاسخ به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.  

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *