سلام دوست عزیز، شما جزو کدام یک از گروه های مشتریان یا مخاطبان ما هستید.

۱ – مدیران یا صاحبان کسب و کار، که می خواهند درآمد کسب و کارشان را افزایش دهند. 

۲ – کارشناسان و جویندگان کار که می خواهند به عنوان یک مربی حرفه ای مشاور و راهنمای حرکت کسب و کار ها از وضعیت خوب به عالی باشند. 

۳ – افراد یا کارآفرینانی که می خواهند با توجه به مهارت خود کسب و کاری راه اندازی، رشد و توسعه دهند. 

همه ما در اولویت اول، مدیر و صاحب کسب و کاری به نام زندگی هستیم، به دوره مربی کسب و کار شوید، خوش آمدید. 

 

مربی کسب و کار شوید.

هر فرد یا سازمان زنده ای همواره در حرکت است. حرکت از وضعیت فعلی به سمت چشم اندازهای دور و نزدیک، به عبارتی حرکت از وضعیت موجود به سمت وضعیت مطلوب
نگاه غیر واقع بینانه ای است که این حرکت بدون خطا و اشتباه فرض شود اما عاقلانه است که به کم بودن خطاها تمرکز شود و راهی انتخاب شود تا رسیدن به نقطه مطلوب با کمترین خطا، کمترین اتلاف وقت و بیش ترین بازدهی امکان پذیر باشد.
همه مدیران این واقعیت را می دانند اما چرا همیشه نمی توانند به آن دست پیدا کنند؟ به عبارتی همه این کارها را زیاد انجام داده اند و ممکن است سال ها در کسب و کار خود حضور فعالانه داشته باشند اما چرا باز هم نمی توانند به آرمان هایشان نزدیک شوند؟
واقعیت این است که طی کردن مسیر ممکن است به تنهایی میسر باشد اما قطعا به صرفه نیست.
هر فردی در هر جایگاهی نیازمند یک مربی راه آشنا است. یک مربی که چنین راه هایی را بارها تجربه کرده باشد و بتواند با راهنمایی درست، کسب و کارها را در مسیر درست هدایت کند.

 

داستان کسب و کار و نقش مربی در آن 

داستان شریا

فتح قله اورست می تواند نهایت آرزوی یک کوهنورد باشد. آرزویی که افرادی به نام شریا بارها و بارها به آن رسیده اند و حالا دیگر این آرزو برایشان به شغلی ارزش آفرین تبدیل شده است.
شریاها گروهی از ساکنین منطقه نپال هستند که به دلیل مجاورت با کوه های بلندی همچون اورست، موفق شده اند بارها آن را فتح کنند. این افراد بعد از دهه ها انجام دادن این فعالیت تصمیم گرفتند لذت فتح قله را با دیگر کوهنوردان شریک شوند.
تجربیات شریاها به آن ها کمک کرده است تا بتوانند در نقش راهنما، دیگر کوهنوردهایی را که قصد صعود به قله های بلند را دارند کمک کنند.  شرایاها با حمل وسایل این کوهنوردان و راهنمایی هایی که به دلیل تجربیات فراوان در طول مسیر بدست آورده اند، بهترین شرایط برای صعود را امکان پذیر می کنند.
نقش کلیدی شرایاها را می توان در این مقوله دید که آن ها مشاوری پنهان هستند. کوهنورد حرفه ای می داند قرار است به سمت کدام قله حرکت کند و احتمالا می تواند حدس بزند از کدام مسیر باید حرکت کند، اما این وجود شرایاهاست که باعث می شود فتح قله به لذتی همراه با کمترین ریسک ممکن تبدیل شود.
کوهنورد حرفه ای چگونگی پیمودن راه را می داند. با انواع چالش ها بارها روبه رو شده است اما باز هم نمی تواند با قاطعیت بگوید که به وجود یک مربی نیاز ندارد، چرا؟
طی سفر خستگی و تنش های زیادی وجود دارد . کوهنورد نمی تواند به همه چالش های مسیر فکر کند و همه آن ها را به درستی پیش بینی کند و برای عبور از آن ها برنامه ریزی کند. منطقی تر است که فکر تازه ای به او بپیوندد تا از چند زاویه اتفاقات پیش رو رصد شود تا ضمن اینکه چیزی از قلم نمی افتد، تصمیمات عاقلانه تری هم برای طی کردن مسیر گرفته شود.
خب حالا بیایید داستان شریاها را با داستان کسب و کارهای مختلف قیاس کنیم.
مدیر هر کسب و کار همانند کوهنوردی است که قله ای از چشم اندازها و آرزوها و اهداف را برای سازمان خود در نظر گرفته است. قرار است مسیری از شرایط فعلی به سمت این قله اهداف طی شود، اما همیشه طی کردن مسیر با چالش های متعددی رو به رو است.
در این بین مدیران کسب و کار به افرادی نیاز خواهند داشت تا در نقش شریا ظاهر شوند و صعود را تا حد امکان قطعی و لذت بخش کنند. مربیان کسب و کار همان افرادی هستند که همچون شریا برای کمک به مدیران کسب و کار آن ها را همراهی می کنند. با این مقدمه به سراغ تعریف واژه ها می رویم تا هر چه دقیق تر با این فرآیند رو به رو شویم .     
مربی کسب و کار، فرد متخصصی است که به یک مجموعه می پیوندد و با استفاده از دانش، تخصص و مهارت هایی که دارد مدیر کسب و کار را کمک می کند تا تغییرات لازم را برای حرکت از وضع موجود و رسیدن به وضعیت مطلوب انجام دهد.
یکی از مهم ترین وظایف یک مربی این است که از گنج درون مدیر کسب وکار رمز گشایی می کند و اجازه می دهد عمیق ترین خواسته ها و نیازهای واقعی تحقق پیدا کنند.
دنیل سیلوا می گوید: ” بیشتر از رفتارهایت مراقب آرزوهایت باش”
مربی کسب و کار کسی است که نه تنها مراقب رفتارهای تیم و روند حرکت سازمان است، بلکه در تلاش است تا مدیریت این سازمان آرزوهایش را ببیند و آن ها را از قالب یک تصویر ذهنی به شکل واقعیتی قابل لمس در دنیای واقعی تبدیل کند.
در واقع یک مربی تلاش می کند توانایی های بالقوه فرد را که خودش هم از آن بی خبر است، آشکار کند.  
در ورزش:
مربی متوسط اجرای صحیح حرکت را می گوید و می رود.
مربی خوب حرکت صحیح را اجرا می کند و توضیح علمی می دهد.
مربی برتر می گوید، توضیح علمی می دهد و با شما در تمرین شرکت می کند. 
مربی فوق العاده یک مربی برتر است که به شما انگیزه می دهد و الهام بخش شماست.

 

حضرت علی (ع) می‌فرمایند: تجربه آن نیست که بتوان آن را در راحت روزگار به دست آورد، بلکه آن از پیشامدها و جزر و مدهای روزگار به دست می‌آید.

آنان که از تجارب خود می‌آموزند، خردمندانند.

و آنان که از تجربیات دیگران می‌آموزند، سعادتمندانند.

و آنان که نه از تجربه خود و نه از تجربه دیگران می‌آموزند، از واماندگان روزگارند.

 

مربی کسب و کار شوید عنوان یک دوره جامع است که با هدف حرکت کسب و کار از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب یا حرکت از خوب به عالی طراحی شده است.  

هر کسب و کاری از سه قسمت تشکیل شده است.    

۱ – افراد یا کارکنان  

۲ – دارایی ها (پول، ساختمان، تجهیزات و ماشین آلات،…) 

۳ – نحوه یا روش انجام کار 

دوره جامع مربی کسب و کار شوید نیز شامل سه بخش یا سه دوره به تفکیک سه قسمت اشاره شده می باشد.

 
۱ – دوره بیزینس کوچینگ، با هدف پرورش و تقویت مهارتهای افراد یا کارکنان  
۲ – دوره هوش مالی ، با هدف مدیریت و استفاده بهتر از دارایی ها  
۳ – دوره سیستم سازی، با هدف نظم و نظام دادن به نحوه انجام فعالیت ها با نوشتن نحوه انجام کار با رویکرد فرآیندی   
 

دوست خوبم با گذراندن دوره جامع مربی کسب و کار شوید، شما به عنوان کارآفرین، صاحب کسب و کار  یا مدیر ارشد مهارتهای لازم برای راه اندازی، مدیریت و هدایت کسب و کار خودتان یا کسب و کار دیگران را همانند یک مربی ورزشی به دست خواهید آورد. 

 

 دوست خوبم،  منبعد من علیرضا شجاعی به عنوان میزبان، شما میهمان عزیز را به عنوان مربی کسب و کار معرفی می کنم.
بخش اول : هوش مالی 

بخش دوم : بیزینس کوچینگ 

بخش سوم :  سیستم سازی 

 

با آرزوی بهترین ها 

دوستدار صمیمی شما 

علیرضا شجاعی